۷ نکته که باید در نوشتن مطالب به آن ها توجه کنید

حتما پیش می اید که موقع نوشتن مطالب در وبلاگ یا وبسایتتان به این فکر می کنید که خب حال از کجا شروع کنم؟ یا قرار است در نهایت به کحا برسم؟ این ها همه به انتخاب موضوع و روند شکل دادن به افکار شما و آوردن آن ها روی کاغذ مربوط است اما نکته ای که کمتر به آن توجه می شود و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است نوع نگارش متن است. در این پست سعی می کنیم با اشاره به ۸ نکته ای که هنگام نگارش متن ها باید به آن ها توجه کرد، تاثیر گذاری متن ها و مطالب شما را در خریداران و مخاطبانتان افزایش دهیم.

۷ نکته ی ضروری برای تاثیر گذار کردن مطالب و متن بر روی مشتری ها

  1. کم کردن قسمت های اضافی متن

از توضیحات اضافه، عبارت های طولانی و سخت، افعال چند تیکه ای و ... به شدت دوری کنید. سعی کنید متن خود را بسیار روان و قابل قهم بنویسید و اصلا از عبارت های ادبی و عجیب غریب استفاده نکنید. از ضرب المثل هایی که ذهن مخاطب را درگیر خود می کند اصلا استفاده نکنید و در آخر سعی کنید تا جای ممکن متن شما شسته رفته و مناسب باشد، نه طولانی و حوصله سر بر.
  1. هر جمله باید فقط یک ایده را مطرح کند

به این توجه کنید که مخاطبان شما توجهی به توانایی شما در نگارش متن ها پیچیده و ادبی ندارند! آن ها به هر دلیلی مشکلی دارند و حالا انتظار می رود در متن شما بتوانند مشکل خود را حل کنند. باید جملات بسیار ساده و قابل فهم باشند طوری که با خواندن هر جمله یک مشکل رفع شود.
  1. جلوگیری از تکرار کلمات و جملات

زبان خود را با کلمات هم معنی و مختلف غنی کنید. یادتان باشد که مخاطبان هیچ علاقه ای ندارند در یک متن مدام با کلمات و جملات تکراری ماجه شوند.
  1. اندازه و ساختار جملات را متفاوت کنید

در زیر می توانید عکسی را در این زمینه ببینید که به زبان انگلیسی است و به شخصه تاثیر بسیار زیادی از این عکس گرفتم. به طور خلاصه نویسنده ی آن تلاش می کند بگوید جملات باید از تعداد کلمات و طول متفاوت برخوردار باشد، قرار نیست مخاطب را با تکرار در متن خسته کنیم. یکی از مواردی که خیلی زود خواننده را خسته می کند همین طول جملات و ساختار کلی متن ماست. درواقع یکسان بودن را کنار بذارید، کمی متفاوت بنویسید!

نوشتن مطالب

 
  1. کلیشه ها را کنار بگذارید

از متن ها کلیشه ای و نوع نوشتن ها تکراری شدیدا پرهیز کنید. زمانی که مخاطبان شروع به خواندن متن شما می کنند خیلی زود متوجه کلیشه ای بودن آن می شوند و این برای آن ها یعنی یک متن تکراری که هیچ چیز اضافه نسبت به قبلی ها ندارد، از کلیشه ها جدا دوری کنید.
  1. متن های بلند و بی مختوا را رها کنید

شروع می کنید به نوشتن، تا حدودی خوب پیش می روید اما در جایی از متن احساس می کنید آن طور که باید خوب توضیح نداده اید. توضیحات بیشتر اضافه می کنید و بعد از آن همینطوری پیش می روید. در نهایت متنی بسیرا بلند دارید که باز هم حرف های شما را نزده و منظورتان را درست نرسانده اید. باید بتوانید اینونه متن ها را رها کنید و دوباره از نو بنویسید، این بار بهتر خواهد شد
  1. به خودتان استراحت بدهید

آیا متن نهایی خود را مطالعه می کنید؟ یا همانطور که متن تمام می شود سریع آن را ارسال می کنید؟ درواقع خیلی اوقات به خصوص زمانی که کار نگارش متن زمان می برد شما ناخودآکاه سعی می کنید خود را متقاعد کنید که متن بسیار خوبی نوشته اید و از همه نظر کامل است. باید همیشه بعد از اتمام کار متن خود را رها کنید و بروید سر کار دیگری، همیشه باید یک فرصتی بدهید تا ذهنتان باز شود سپس متن خود را بازخوانی کنید تا ایراد های احتمالی را برطرف کنید.

مطالب مشابه

bestrah

آیا در زمینه دیجیتال مارکتینگ نیاز به مشاوره دارید؟