روش های جستجو در اینترنت تغییر کرده، پس محتوای ما نیز باید تغییر کند(قسمت پایانی)

آژانس دیجیتال مارکتینگ
بِستراه

clock icon جمعه 03 شهریور 1396

روش های جستجو در اینترنت تغییر کرده، پس محتوای ما نیز باید تغییر کند(قسمت پایانی)

روش های جستجو در اینترنت تغییر کرده، پس محتوای ما نیز باید تغییر کند

در ادامه ی بحث قبلی خود که تا حدودی راجع به تغییراتی که در نحوه ی جستجو کردن ایجاد شده صحبت کردیم سعی می کنیم به دیگر دلایلی که باید رویکرد خود را نسبت به موتور های جستو و در کل جستجوی اینترنتی تغییر دهیم بپردازیم و همانطور که قبلا گفتیم در این مطلب به سراغ الگوریتم های جدید گوگل می رویم و توضیح می دهیم کارکرد آن ها به چه شکل است و چه تاثیری بر محتوا و موارد مورد جستجو دارد.

انواع الگوریتم های گوگل و تغییرات آن ها در جستجوی اینترنتی

الگوریتم پنگوئن

این الگوریتم در آپریل ۲۰۱۲ از سوی شرکت گوگل راه اندازی شد و وبسایت های اسپم را مورد هدف خود قرر داد. روند کار این الگوریتم جستجو بسیار ساده است، گوگل سعی کرد با این روش جدید خود بتواند وبسایت هایی را که از لینک های قبلابی استفاده کرده اند یا به طور زیرکانه ای کلمت کلیدی را در متن مطالب خود قرار داده اند، شناسایی کند و آن ها را از نتایج جستجوی خود کنار بگذارد. طبق بررسی های انجام شده این کار باعث شد که بر روی ۳٫۱ درصد تمام جستجوی های به زبان انگلیسی تاثیر مستقیم گذاشته شود. در آن سال زمانی که گوگل اعلام کرد می خواهد این الگوریتم را راه اندازی کند برای توضیح بیشتر درباره ی فرآیند الگوریتم جستجو ی خود مطلب یکی از وبلاگ های مرتبط با موضوع پرورش اندام را مثال زد که اتفاق متن مطلب با موضوع سایت مرتبط بود اما در این متن لینک های مرتبطی هم وجود داشت به سایت های کاملا نا مرتبط و کسب درآمد از طریق کلیک.

الگوریتم مرغ مگس خوار

این الگوریتم جستجو در سال ۲۰۱۳ از سوی گوگل معرفی شد و تاثیر بسیار زیادی بر فضای اینترنت و مطالب مورد جستجو گذاشت. این الگوریتم بر معنای جملات و محتوای چیزی که جستجو می کردیم تمرکز می کرد و کارکرد بسیار چالبی دارد. پیش از الگوریتم مرغ مگس خوار روند کار به این شکل بود که اگر شما مثلا جستجو می کردید " نزدیک ترین فروشگاه به من که می تونم گوشی آیفون ۷ معتبر از اونجا خریداری کنم کجاست؟"  موتور های جستجو تمام کلمات این جستجو را به تنهایی مورد پردازش و تقسیر قرار می دادند و سعی می کردن نتایجی را که با هر کدام از کلمات همخوانی دارند پیدا کند و سپس آن ها در در کنار هم قرار داده و نتایج را به شما نشان دهد که قطعا بسیار پر مشکل و پر خطا بود. این الگوریتم سعی می کند بتواند به معنا و مفهوم پشت کمات و عباراتی که تایپ می کنید پی ببرد و همان سایتی را برای شما پیدا کند که به دنبالش هستید.

الگوریتم رتبه بندی ذهنی

این الگوریتم شاهکار گوگل در الگوریتم های جستجو بود.به طور خلاصه اگر بخواهیم بگویم این الگوریتم مغز متفکر موتور جستجوی گوگل است و اما کارکرد آن چگونه است؟ برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ شرکت گوگل اعلام کرد که بر روی این الگوریتم در حال کار است و به زودی آن را در موتور جستجوی خود به کار می گیرد و این کار نهایتا در ماه اکتبر همان سال انجام شد. کار اصلی این الگوریتم به نوعی یادگیری است، درواقع وظیفه ی هوش مصنوعی گوگل را همین الگوریتم انجام می دهد و سعی می کند دو کار را انجام دهد: یکی اینکه سعی می کند نایج جستجو را ببیند و میزان رضایت افراد را از این نتایج بسنجد و خلاصه بفهمد برای چه جستجو هایی چه نتایجی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. دومین کار این الگوریتم تشخیص مطالب مرتبط با عبارت های جستجوی کاربران است به این طریق که مثلا اگر شما کلمه ی "کتونی" را جستجو کنید این الگوریتم تشخیص می دهد که احتمال دارد شما به دنبال کفش های مخصوص ورزش باشید و سعی می کند نتایج مرتبط را برای شما نشان دهد. نکته ی جالب این الگوریتم این است که با گذشت زمان بیشتر از قبل یاد می گیرد و می فهمد!    

مطالب مشابه

bestrah

آیا در زمینه دیجیتال مارکتینگ نیاز به مشاوره دارید؟